top of page

Protez Diş

Protetik diş tedavisi diş hekimliğinde eksilen veya harabiyete uğramış dişleri; kayba uğramış diş çevresi dokuları yerine koyan, işlevini ve estetiğini geri kazandıran tedavi şeklidir.

Protez Diş

Diş Protez Teknolojisi Nedir?

Protez vücutta eksilen veya işlevini yitiren organ veya dokunun yerini dolduran yapay aygıttır. Metal destekli ve desteksiz kuron ve köprüler, onley inley porselen dolgular, porselen laminalar , endokronlar, implant üstü kuron ve köprüler sabit protezler sınıfına girerler ve simante edilirler ve yine hekim tarafından sökülmek durumundadırlar.

Diş Protez Çeşitleri

Tam protezler (damak-takma diş) ,bölümlü protezler(klasik kancalı,iskeletli kroşeli), overdenturler(diş veya implant destekli) hareketli protezler sınıfına girerler, hastanın kendisinin çıkartıp takabildiği bütün veya çoklu dişler ve çevre doku kaybının yerini tutan aygıtlardır.

Diş Protez Çeşitleri

Çıt Çıt Protez Diş

Hassas bağlantılı ( çıtçıtlı )protezler kaplama dişlere hazırlanan yuvalara oturan ve protezin çıkmasını engelleyen gizli tutuculu protezlerdir. Klasik bölümlü protezlere göre oturması daha sıkı çıkması daha zor olması nedeniyle yarı sabit protez gibidirler. Kroşeleri olmaması sebebiyle iskeletli bölümlü protezlere göre daha estetiktirler. Hassas bağlantılı protezlerin bağlanacağı dayanak dişlerin gelecek kuvvetleri karşılayacak sağlamlıkta olması gerekir. Gizli tutucuların ithal ediliyor olması ve iskeletinin özel dizaynı nedeniyle standart bölümlü protezlere göre daha maliyetli olmaktadırlar.
Sabit protezlerde dişin preparasyonu, ölçüsü ve provaları temel aşamalar iken bölümlü protezlerde ilave ölçü ve prova seansları eklenir.
Tam protezlerin ve implant üstü protezlerin tamamıyla farklı kendilerine ait ölçü malzemeleri ,teknikleri ve bitim prosedürleri vardır.

Diş Protez Fiyatları

Diş Protez Fiyatları

Protetik tedavinin çeşitlilikleri ve hastanın istek ve ihtiyacına göre şekillenmesi nedeniyle ayrıntılı bir muayene ve planlama sonrası ücretinin tespiti söz konusudur.

bottom of page