top of page

İmplant Diş

Dental implantlar, kaybedilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen biyolojik olarak dokular ile uyumlu titanyum ve titanyum bileşiklerden üretilmiş yapay diş kökleridir.

İmplant Diş

İmplant Diş Nedir?

İmplant dişler, bu yapay diş köklerinden, ara parçalardan ve eksik dişlerin yerini tutan üzerindeki protezlerden oluşmaktadır. İmplant diş yapımındaki ilk olan cerrahi aşamada lokal anestezi ile tek seansta bir /birkaç tane veya seans süresi uzun tutularak pek çok implant uygulanabilir. İmplantlar, önceden kaybedilmiş diş boşluklarına veya şartlar uygunsa aynı seansta çekim boşluğuna yerleştirilebilir. Eğer çok önceden kaybedilmiş dişlerin boşluğunda çoğunlukla görüldüğü gibi kemik seviyesi ve yoğunluğu yetersiz ise bunu arttırmak amacıyla ekstra müdahaleler gerekebilir. Estetik kaygıların önem kazandığı ve kemiğin ince olduğu ön bölgedeki diş implantları için hem kemik hem yumuşak doku operasyonlarına ihtiyaç duyulabilir.
İmplant diş yapımında ikinci olan protetik aşamanın başlangıcı; hastanın ihtiyacına anatomisine ve beklentisine hitap edecek doğru fonksiyon gösterecek protezin cerrahi uygulamaya paralel planlandığı zamana dayanır. Diğer aşamaları ölçüler, provalar ve protezin takılmasından ve takibinden oluşur.

İmplant Diş Yapımı

Geçici protezin kullanımı yapılan operasyonun başarısını olumsuz etkilemeyeceği sürece uygundur.
Diş eksiklik sayısına bağlı olarak tek üye implant üstü kron, implant üstü kronlar veya köprü, implant üstü çoklu köprüler veya tüm çene implant üstü tam köprü yapılabilen sabit implant üstü protezlerdir.
Diş eksikliği, kemik kaybı, anatomik yapıların komşuluğu ve çevre doku desteği faktörlerine bağlı olarak ise implant üstü hareketli protezler(overdenture) veya implant destekli protezler (hibrit protezler ve all on four )yapılmaktadır.
İmplant diş tedavisinin başarısı hastanın genel sağlığı ve alışkanlıkları, doğru hasta seçimi, güvenilir implant markası seçimi, hekimin uygulama becerisi ve bilgisi, doğru protez planlaması gibi pek çok faktöre bağlıdır. Hasta, hekimin cerrahi operasyon ve protez teslimi sonrası uyarılarını mutlaka dikkate almalı, ağız hijyenine özen gösterilmeli ve rutin kontrolleri atlamamalıdır.

İmplant Diş Yapımı

Ön Diş İmplant

Ön diş implantları özellikle estetik açıdan önemli olması nedeniyle yetkin kişiler tarafından yapılmalıdır. Doğru implant malzemeleri ve yetkin işçilik gerektirmektedir.

İmplant Diş Fiyatları

İmplant Diş Fiyatları

İmplant tedavisi görecek hastanın klinik ve radyolojik muayenesi (ki bu 3 boyutlu görüntülemeyi de içerecektir) sonucu yapılacak protez çeşidi, buna bağlı olarak implant sayısı ,ekstra operasyonların( sinüs lifting gibi) ve malzemelerin gerekliliği, geçici protez kullanım kararı gibi faktörler tedavi süresini, sürecini ve ücretlendirmesini etkilemektedir.

bottom of page