top of page

Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-12 yaş grubu çocuklarla ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma ve çeşitli etkenlerle bu dişlerde oluşan sorunların tedavisini amaçlar.

Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği

Koruyucu Diş Hekimliği

Çocuklarda, biz diş hekimlerinin önceliği koruyucu diş hekimliğidir. Çürük aktivitesi yüksek olan çocuklarda çürüğün önlenmesi amacıyla koruyucu dolgular yapılmalıdır. Çapraşıklığın olduğu durumlarda ise sürme yönlendirmesi yapılmalı, düzenli kontroller sonrası ortodontik tedaviye yönlendirilmelidir.

Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişleri, çocuğun düzgün beslenmesi; daimi dişler için gerekli olan yeri korumaları ve sürmeleri süresince onlara rehberlik etmeleri; estetik ve fonasyonun (konuşurken harflerin doğru çıkarılması) sağlanması ve çene kemiği ve kaslarının normal gelişimleri için gereklidir.
Süt dişleri, daimi dişlerin sağlığı açısından da önem taşımaktadır. Süt dişlerinde gelişen iltihaplar, sürecek olan daimi dişleri de etkilemektedir. Bu nedenle,iltihaplı süt dişlerin tedavi edilmesi, çekilmesi ve çekilmesi durumunda da yer tutucu planlaması yapılmalıdır.

Süt Dişlerinin Önemi

Düşme Ve Yaralanmalar(Travma) Sonrası Diş Tedavisi

Çocuklarda düşme ve çarpışma gibi kazalar oldukça sık görülmektedir. Bu kazalar sonrası dişlerde travma nedeni ile kırılma, yer değiştirme, yerinden çıkma gibi durumlar olabilmektedir. Böyle bir durumda, en kısa sürede diş hekimine başvurmak önemlidir.

Çocuk Diş Hekiminin Önemi

Çocuk Diş Hekiminin Önemi

Çocuk hastalarda önemli olan, onlarla iyi bir iletişim kurarak onların güvenini kazanmaktır. Bu aşamada aile-hekim işbirliği de çok önemlidir. Düzenli diş hekimi kontrolü bu iletişimi kurmak ve pekiştirmek açısından önerilmektedir.

bottom of page